Zamknij
REKLAMA

Co roku przyjeżdża tu kilka tysięcy osób z całego świata. - A zdarza się, że płocczanie nie znają tego miejsca [FOTO]

12:45, 17.02.2020 | K.B
REKLAMA
Skomentuj
Tak ma wyglądać sanktuarium po zakończeniu rozbudowy

- To w Płocku, w tym miejscu wszystko się zaczęło - przypominano w poniedziałek podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody 89. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej.

Powstał komitet organizacyjny jubileuszu 90. lecia pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku.

- Nakreśliliśmy różne punkty, które uważamy, że są konieczne, aby to miejsce odkryć przed całym światem. Trochę jesteśmy zawstydzeni, że Płock i to miejsce musi czekać 90 lat na to, by zrozumieć, jaką perłę mamy w naszym mieście - mówił rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. dr Tomasz Brzeziński. - W Płocku często nie znamy tego tego miejsca. Niektórzy zjawią się przypadkiem. Dziwią się, że powstaje jakaś świątynia, tu Pan Jezus się objawił, nie w Krakowie. Ciągle tego doświadczamy, zaś z drugiej strony od paru lat przyjeżdżają pielgrzymi z Filipin, Hongkongu, Brazylii, z najdalszych zakątków świata. Szukają miejsca pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Jeden z najdłuższych pobytów św. Faustyny, nie licząc Krakowa, był właśnie w Płocku.

Sanktuarium odwiedza rocznie ok. 14-15 tys. pielgrzymów, nie licząc indywidualnych wizyt. W ciągu 8 lat zjawili się wierni z 74 krajów.

- 22 lutego 1931 r. przyszedł Jezus do siostry Faustyny. Objawia jej się w wizerunku, który możemy zaobserwować na obrazie Bożego Miłosierdzia. Powiedział wymaluj obraz z podpisem "Jezu ufam tobie", dopowiadając "pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie". To były pierwsze słowa, jakie Faustyna usłyszała tutaj podczas objawienia. Co mówi dalej Jezus? Dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Dla mnie to niesamowite słowa, obietnica życia wiecznego - dopowiadała siostra Jolanta Pietrasińska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. - Ta obietnica najpierw była dana przez Pana Jezusa mieszkającym w Płocku. To z jednej strony obietnica, zaś z drugiej zadanie i odpowiedzialność. Przyjdzie dzień, kiedy nas zapyta "byłem tu, tu się objawiłem, co z tym zrobiłeś". Tu, w Płocku, Pan Jezus życzył sobie, aby było Święto Miłosierdzia. Z kolei wizja, w której nauczył św. Faustynę Koronki do Bożego Miłosierdzia, była już w Wilnie. Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, o którą prosił, byśmy czcili ten moment jego konania, to już wydarzyło się w Krakowie, pod koniec życia św. Faustyny. Natomiast początek przekazu był w Płocku.

22 czerwca 1950 r. dom zakonny i Zakład Anioła Stróża w Płocku przestały istnieć. Nieruchomości upaństwowiono, a siostry otrzymały natychmiastowy nakaz ich opuszczenia. Wróciły po 40 latach w 1990 r. - W Płocku zjawiły się na zaproszenie błogosławionego arcybiskupa Juliana Nowowiejskiego do wykonania konkretnej pracy, do posługi, czynnej, miłosiernej miłości wobec kobiet, dziewcząt, które potrzebowały głębokiej odnowy moralnej i materialnego wsparcia. To, na co Jezu zwracał szczególną uwagę, to miłosierdzie ducha. Niech ten rok pozwoli nam czytać obraz Jezusa Miłosiernego, zaufać Jezusowi - podkreślała siostra zakonna.

Program obchodów podzielono na trzy bloki:

... dla ducha

Od 5 marca (w każdy piąty dzień miesiąca o godz. 17.00 są Msze Św. wotywne o świętej siostrze Faustynie) rozpoczynają cykl spotkań "Rozmowy i miłosierdziu" (początek po Mszy Św., o godz. 17.45). będą to spotkania z ludźmi, którzy są "świadkami Boże Miłosierdzia". Podczas pierwszego zjawi się ks. Bogdan Czupryn.

Od Niedzieli Miłosierdzia (w tym roku wypada 19 kwietnia) będzie dostępna mobilna wystawa o św. Faustynie i płockich objawieniach (to plansze, zdjęcia z pamiątkami), dodatkowo powstanie ekipa ewangelizacyjna złożona z kapłana, siostry zakonnej i brata z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, którzy będą odwiedzali parafie z wystawą. Postał już minutowy spot reklamowy zapowiadający 89. rocznicę objawień, który od lutego jest do obejrzenia m.in. przed seansami filmowymi w Novymkinie Przedwiośnie. Kampanii towarzyszy hasło "Odkryj miejsce, które wybrał Jezus". Drugi film trwa nieco dłużej, z kolei trzeci powstanie wiosną 2020 r.

Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie (5-8 kwietnia) potrwają wieczorne rekolekcje dla zapracowanych, ponadto planują ogólnopolskie rekolekcje dla księży (29 czerwca - 1 lipca), które poprowadzi jezuita ojciec Dariusz Kowalczyk. - Chcemy, aby księża poczuli siłę doświadczenia duchowego spotkania z Jezusem Chrystusem. Ludzie, którzy się zjawiają, mówią "proszę księdza, doświadczamy czegoś, czego nie było nam dane doświadczyć gdzie indziej" Dlaczego? Bo Jezus wybrał to miejsce. Nie tylko dla Faustyny. Dla wielu ludzi, którzy tego Jezusa potrzebują - kontynuował ks. Brzeziński.

... dla ucha i oka

Obchody 89. rocznicy objawienia rozpoczynają 22 lutego - udostępnią na dole w nowym kościele wystawę poświęconą św. Faustynie "U źródeł Bożego Miłosierdzia". Dotychczas wystawa była w Muzeum Diecezjalnym.

Wywiady, artykuły będą pojawiały się w mediach w ramach "Rozmów o Miłosierdziu".

... dla serca

Akcję nazwano "Smak Miłosierdzia" (początek 22 marca 2020 r.). - Pan Jezus powiedział, że my mamy miłosierdzie czynić - przypominał rektor sanktuarium. - Każdego 22. dnia miesiąca wracamy do początku tego miejsca. Dopóki siostry nie zostały wyrzucone przez władze ludowe, to miejsce było związane z czynami miłosierdzia.

Akcja każdego 22. dnia miesiąca potrwa od 15.30 do 16.30. Wierni, którzy po Koronce do Miłosierdzia Bożego, wyjdą, będą mogli w namiocie kupić bułeczki św. Faustyny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup paczek dla ludzi ubogich i biednych. - Taki rodzaj wymiany. Ktoś czyni miłosierdzie, bo może. Ktoś doświadcza tego miłosierdzia, bo potrzebuje - podsumował duchowny.

21 lutego 2021 r. zorganizują uroczysty poczęstunek dla osób potrzebujących w przeddzień 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku.

Obchody 89. rocznicy - 22 lutego 2020 r.

6.30 i 9.00, Msze Św.

11.30, czuwanie modlitewne w nowym kościele (prowadzi zespół "Moja rodzina")

12.00, uroczysta Msza Św. w nowym kościele pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery

15.00, Godzina miłosierdzia (nowy kościół)

15.30, Msza Św.

17.00, Msza Św., tuż po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy

21.00, zakończenie adoracji, błogosławieństwo

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (22)

FdSFdS

17 8

Sanktuarium już prawie gotowe. Tylko wstyd za wygląd Starego Rynku. Z jednej strony aż 4 rudery na sprzedaż. Reszta szkoda gadać. 19:07, 17.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KatolikKatolik

7 8

No przeciez moze Kuria te rudery wykupic i wyremontowac....Chyba na brak kasy nie narzeka
.. 20:11, 17.02.2020


katolikukatoliku

3 1

kochany te nieruchomości mają właścicieli.Czyżby miejsca było mało dla garstki pielgrzymów?. 20:53, 17.02.2020


FDSieFDSie

0 0

zakład,że wykupią te rudery. 23:25, 01.03.2020


jak to jestjak to jest

6 5

z liczbą pielgrzymów rocznie.Kilka lat temu o ile dobrze pamiętam jedna z mieszkanek klasztoru mówiła o liczbie chyba 200 tysięcy pielgrzymów.Co się stało,że teraz to jest 14-15 tysięcy rocznie.O urodzie obiektu nie mówię bo o gustach się nie dyskutuje.Każdy ma inny gust.Mnie przeraża mega bryła. 19:15, 17.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

czerwone łapkiczerwone łapki

3 5

czuwają.Tym razem powiedzcie drogie czerwone łapki czy liczby pielgrzymów podawane teraz są nieprawdziwe czy może liczby podawane kilka lat temu podawane były z sufitu.Myślę,że teraz liczby są prawdziwe,a dawniej były brane z sufitu.Tylko po co z sufitu. 20:55, 17.02.2020


@ czerwone łapki@ czerwone łapki

4 0

działają na Ciebie jak czerwona płachta na byka - wyluzuj, nabierz więcej dystansu.
Musisz się pogodzić z tym, że gdy podajesz NAJPRAWDZIWSZE, NIEPODWAŻALNE FAKTY - jak to ma miejsce tym razem w kilku twoich wpisach pod tym artykułem , to prowokuje to czerwone łapki. Dlatego ponieważ, te FAKTY nie zgadzają się ze stanem wyobrażeń (bo przecież nie wiedzy) różnych nawiedzonych i niezadowolonych z podawania PRAWDZIWYCH ale niewygodnych FAKTÓW
22:28, 17.02.2020


Bóg nie ma adresuBóg nie ma adresu

13 3

W dniu sądu ostatecznego te bałwochwalne budowle będą w proch obrócone 20:54, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eliza OEliza O

2 5

No co Ty powiesz, na pewno widziałeś to w swoich snach, lepiej martw się co się z Tobą stanie w dniu sądu ostatecznego 12:04, 18.02.2020


szwejkszwejk

6 1

dziś kk chętnie sięga po (kolejne) źródło zysku pt. św.Faustyna;
dla chętnych (i umiejących czytać ze zrozumieniem) polecam:
"Dzienniczek. Miłosierdzie mojej duszy" by Faustyna Kowalska
- dokładny opis objawień, traktowanie przez siostry przełożone, instytucje kościelne - dziś kk o tym z chęcią zapomina - wiadomo, pecunia non olet; 20:59, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie katolikNie katolik

12 8

Ciekawe kto finansowal tego molocha, kto pozwolił na budowę w takim miejscu na budowę. Niedługo zabronia organizowac wszelkiego rodzaju imprez bo sanktuarium stoi. A tak czy naprawdę było te niby objawienie czy to nie wielka ściema żeby było głośno o klasztorze jakiś tam sióstr zakonnych albo żeby przychodziły nowe mięso siostrzyczki dla księdza do........... Dla mnie to jedna wielka ściema z tym objawieniem 05:21, 18.02.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Eliza OEliza O

4 4

Boisz się, że jakiś Zenek, albo inny żałosny "artysta" jego pokroju, nie będzie miał gdzie prezentować swojego disco klepisko, które trudno nazwać muzyką? ? Jeżeli idzie o objawienia Pana Jezusa, to radzę zapoznać się najpierw dokładnie z tematem, zamiast prezentować swoją ignorancję. 12:13, 18.02.2020


ElizoElizo

3 1

jako wierna katoliczka popełniłaś grzech wyśmiewając się z"jakiegoś Zenka".Idz do spowiedzi bo to nieładnie naśmiewać się z"jakiegoś Zenka".Tak samo można by powiedzieć o Tobie kobieto. 13:10, 18.02.2020


pozwolenie pozwolenie

4 0

na budowę wydał UMP za czasów Mnileskiego a finansowali na początku tzw . katolicy irlandcy , ale gdy tu przyjechali i zobaczyli na co idą ich pieniądze, to natychmiast przestali finansować budowę tego monstrum/mogilnika atomowego i budowa na pewien czas stanęła.
Obecnie to nieporozumienie i przejaw pychy jest finansowane przez lokalnych naiwnych i nawiedzonych. 13:58, 18.02.2020


Do Elizy O Do Elizy O

2 1

To przedstaw mi jakie kolwiek dowody że nastąpiło objawienie jezusa to jest tylko i wyłącznie napisane bez żadnych udokumentowanych objawień. To są tylko i wyłącznie słowa które przedstawiła Faustyna. A to sam kościół odwraca się sam od wiernych a nie wierni od kościoła A jeśli chodzi o organizowanie koncertów lub jakiej kolwiek imprezy chodzi o to że zaraz siostrzyczki będę protestował że pielgrzymi im nie przyjeżdżają i forsy nie będzie skąd brać. Dzięki za info skąd sobie sfinansowali schron przeciwatomowy i kto wydał decyzję o zabudowie 14:15, 18.02.2020


Do Elizy Do Elizy

3 1

A jeśli twierdzisz że "objawienie" bylo ok to czemu przez kolejne 80 lat nie było żadnego objawienia to każdy może każdemu wmuwic że zobaczył kogokolwiek umys człowieka jest tak podatny na insynuacje że takie info chłodnie jak gąbka wodę. Jak napisal nie katolik że objawienia to jedna wielka ściema 14:26, 18.02.2020


Eliza OEliza O

1 2

Nie katoliku, jestem wzruszona Twoją troską o moją duszę i sumienie i jednocześnie zaskoczona, że nie katolik wie co to grzech. Wiem kiedy powinnam iść do spowiedzi i radzę, abyś lepiej sam zatroszczył o swoje grzechy. Życzę rychłego nawrócenia, najlepiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ? i to nie jest sarkazm, ale szczere życzenia, pozdrawiam serdecznie ?❤ 23:54, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eliza OEliza O

2 2

Nie katoliku, serce Cię zabolało o "jakiegoś" Zenka, a sam wcześniej pisałeś o "jakiś siostrach zakonnych". Widzisz drzazgę w moim oku, a nie dostrzegasz belki w swoim. Osobiście do Zenka jako człowieka nic nie mam, ale do jego muzyki. Pozdrawiam i życzę miłego dnia 08:24, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eliza OEliza O

3 1

Żądacie dowodów na objawienia Pana Jezusa? Wiara polega na tym, że nie widziałeś, a wierzysz - tylko tyle i aż tyle. Dlaczego w ciągu ostatnich 80 lat nie było objawień, to pytanie do Pana Boga, nie do mnie. Widocznie Bóg uznał, że siostra Faustyna i ks Sopoćko dobrze wykonali swoje zadanie, przesłanie i obraz poszły w świat, całość wspaniale domknął nasz papież Jan Paweł 2. Wszystko, co dzieje się na ziemi jest wolą Boga, nawet Twoje poglądy i masz do nich prawo, bo od Niego otrzymałeś wolną wolę. 10:34, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eliza OEliza O

3 1

Jeżeli chodzi o imprezy na Starym Rynku, uważam, że nie powinny mieć miejsca. Mam na myśli głośne, masowe np. koncerty. To zakłóca ciszę i spokój mieszkających dookoła ludzi
To samo dotyczy innych miejsc położonych np w środku osiedla i "uszczęśliwianie" na siłę wszystkich mieszkańców głośnym jazgotem. Jeszcze taka moja uwaga - w języku polskim imiona piszemy dużą literą, mam tu na myśli imię Jezus, które ktoś napisał z małej. Słowo "wmówić" piszemy przez "ó" odmienia się na "mowa". Radziłabym zaprzyjaźnić się ze słownikiem ortograficznym. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim miłego dnia ?? 10:50, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eliza OEliza O

3 1

Nie katoliku, bardzo się martwisz o to, kto sfinansował budowę budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a ja się martwię tym, kto finansuje ten chory pomysł wożenia ton piasku i rozsypywania to po Starym Rynku budując boiska do siatkówki plażowej? Ma to miejsce latem, każdy pewnie widział. Pytam, jaki jest sens wożenia piasku "wte i wewte" skoro wystarczy zejść lub zjechać na dół, nad Wisłę i plaża jest naturalna. Nie martwią Cię te wyrzucone pieniądze? To jest dopiero poroniony pomysł robienia plaży w środku miasta 11:33, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdjęcie nr 15zdjęcie nr 15

1 0

pokazuje rdzę wychodzącą przez beton na sklepieniu nawy głównej.Czy inwestorki widzą tę rdzę.Śmiech na twarzach ,a rdza wyłazi.Miejmy nadzieję,że Jezus Miłosierny czuwa. 23:23, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone